18. 11. 2024
Dne 28.října 2024 udělil prezident republiky ve Vladislavském sále Pražského hradu již tradičně vyznamenání několika osobnostem. Proč státní vyznamenání uděluje zrovna prezident a může vyznamenaná osoba o vyznamenání vůbec někdy přijít?
V rámci oslav vzniku Československa je tradicí, že prezident republiky uděluje státní vyznamenání. Jedná se o pravomoc prezidenta republiky vyplývající z Ústavy. Tato pravomoc je kontrasignovaná, to znamená, že vyžaduje ke své platnosti spolupodpis předsedy vlády nebo jím pověřeného člena vlády. Prezident republiky však může k samotnému udělení vyznamenání zmocnit i jiný orgán.
Vyznamenání je udělováno v podobě řádů a medailí. Řády jsou vyšší formou vyznamenání, přičemž se propůjčují občanům České republiky a udělují se i těm, kteří nejsou občany České republiky. Nejvyšším vyznamenáním je Řád Bílého lva. Medaile jsou nižší formou vyznamenání a udělují se. Vyznamenaný obdrží insignii vyznamenání (odznak) a listinu o jeho udělení. Řádovými dny pro propůjčování a udělování vyznamenání jsou 1. leden a 28. říjen.
Rozdíl mezi propůjčením a uděleným je ten, že u propůjčení se po úmrtí vyznamenaného vrací insignie Kanceláři prezidenta republiky. Pouze u úmrtí nositele řádu, jenž není občanem České republiky, zůstává insignie pozůstalým. Po úmrtí vyznamenaného medailí zůstává insignie pozůstalým.
Nicméně právní řád České republiky zná i situaci, kdy vyznamenaný o své vyznamenání může přijít. Jedním z druhů trestů, který lze uložit za spáchání trestného činu podle českého právního řádu, je také totiž ztráta čestných titulů nebo vyznamenání.
Takový trest však může soud uložit jen vedle nepodmíněného trestu odnětí svobody ve výměře nejméně na dvě léta. Trest ztráty čestných titulů nebo vyznamenání nelze uložit mladistvým nebo právnickým osobám. Uvedený trest lze uložit pouze za současného splnění několika podmínek, které musí být splněny současně a sice, že trest je uložen za úmyslný trestný čin, pachatel spáchal trestný čin ze zvlášť zavrženíhodných podmínek a zároveň mu byl uložen již zmíněný nepodmíněný trest odnětí svobody nejméně na dvě léta. Důvodem trestu ztráty čestných titulů nebo vyznamenání je udržení mravního chování veřejnosti.
O ztrátě vyznamenání propůjčeném, resp. uděleném prezidentem republiky, vyrozumí předseda senátu soudu nebo samosoudce Kancelář prezidenta republiky. Ve vyrozumění musí uvést jméno a příjmení odsouzeného, datum narození, povolání, poslední bydliště, označení soudu, datum a číslo jednací rozsudku a označení vyznamenání. Vyznamenání, na něž se vztahuje uložený trest, může být již v průběhu trestního stíhání vzato do úschovy. Jestliže tak nebylo učiněno, zjistí soud, kde se nachází, opatří ho a po právní moci rozsudku ho zašle příslušnému orgánu spolu s vyrozuměním. Nepodaří-li se vyznamenání, popř. doklady k němu se vztahující opatřit, poznamená soud ve vyrozumění, proč přiloženy nejsou a co o nich odsouzený uvedl. Zahlazení odsouzení k trestu ztráty čestných titulů nebo vyznamenání se řídí podle délky trestu odnětí svobody, vedle něhož byl uvedený trest uložen.
Mgr. Dominik Hoda,
advokátní koncipient