Zhruba před rokem a půl jsem se dozvěděla, že si manžel vzal několik úvěrů, které nebyl schopný nadále splácet. Kvůli této situaci jsem musela prodat družstevní byt, který jsem si před uzavřením manželstvím sama pořídila.
Většinu peněz z prodeje družstevního bytu jsem dala k dispozici manželovi, aby zaplatil jeho úvěry. Zaslala jsem mu na účet částku 770 000 Kč, která měla sloužit k úhradě jeho úvěrů a mého úvěru, který jsem splácela z dob před uzavřením manželství. Pár dnů po převodu peněz mne manžel opustil a odešel k jiné ženě. Nějakou dobu mi zasílal peníze na splátku mého úvěrů a výživné na naše společné malé děti. Nyní mi však neposílá nic a já stále musím svůj úvěr splácet z obavy před exekucí.
Chceme se nechat rozvést a manžel navrhnul, že si necháme rozdělit SJM. Jeho dluhy by tak měly zůstat jemu a moje dluhy mně tím, že si mohu nechat sepsat u právníka dohodu, že mi bude každý měsíc zasílat peníze na splátku mého úvěru a vyrovná mně tím částku, o kterou mě připravil.
Je vůbec možné takto rozdělit SJM? Je možné rozdělit i dluhy? V případě, že mi manžel nebude splátky na základě dohody hradit, budu je po něm moci soudně vymáhat?
Rozvod manželství má kromě jiného za následek i zánik společného jmění manželů. Tudíž po rozvodu by nedocházelo k jeho rozdělení, nýbrž by zaniklo ze zákona. Následně je však potřeba i zaniklé společné jmění manželů vypořádat.
Obecně lze říci, že v rámci dohody o vypořádání zaniklého společného jmění manželů se můžete s (bývalým) manželem de facto dohodnout tak, jak navrhuje. Z hlediska vypořádání dluhů je však třeba mimo jiné zdůraznit, že je rozhodující, kdy byly dluhy nabyty, zda před uzavřením manželství nebo až po jeho uzavření. To by mělo totiž vliv na to, zda dluhy vůbec do společného jmění manželů spadají či nikoliv. Další důležitou poznámkou je, že i pokud by dluhy skutečně náležely do společného jmění manželů a vypořádali jste je v rámci uzavřené dohody tak, že si každý nadále ponesete své dluhy, tak tento způsob vypořádání je účinný toliko mezi Vámi a (bývalým) manželem, nikoliv vůči věřitelům předmětných dluhů.
Co se týká financí, které jste manželovi půjčila, jednou z variant by mohlo být sepsání tzv. uznání dluhu, v němž by manžel uznal, že má vůči Vám dluh v určité výši a tento stále trvá. Na základě tohoto dokumentu by případně bylo možné uplatňovat pohledávku u soudu. Závěrem jen podotýkám, že uznání dluhu musí splňovat určité zákonem stanovené náležitosti.
Jedná se o obecké informace, jak v tomto případě lze postupovat. Vzhledem k tomu, že se jedná o poměrně komplikovanou a složitou problematiku, doporučujeme Vám se obrátit na advokáta a celou věc s ním detailně probrat a najít pro Vás nejvhodnější řešení.