Můj manžel má dva dospělé syny z předchozího vztahu. Nejsou několik desítek let v kontaktu, neví o sobě nic. Manžel napsal závěť, kde odkázal dům, chalupu a pozemky mně a dvěma společným dětem. Je to dostatečný krok pro to, aby dospělí synové nedědili?
Vzhledem k tomu, že děti jsou tzv. nepominutelnými dědici, tak pouhé sepsání závěti, ve které manžel vynechal své syny z předchozího vztahu a neuvedl důvody vydědění, není samo o sobě dostatečným krokem. V rámci dědického řízení byste Vy nebo vaše společné děti museli namítat a prokázat zákonné důvody, pro které je možné vydědění. Děti mají nárok na povinný podíl z dědictví, nezletilí potomci na ¾ zákonného dědického podílu, zletilí potomci pak na ¼ zákonného dědického podílu. Zákonný dědický podíl je ten, na který by měl nepominutelný dědic nárok v případě, že by nebyla pořízena závěť. Ve Vašem případě pak zákonnými dědici po manželovi stejným dílem jsou 2 synové z předchozího vztahu, vaše 2 společné děti a Vy, tj. synové z předchozího vztahu budou mít každý nárok na 1/20 z pozůstalosti, když byli opomenuti a nebude prokázán zákonný důvod vydědění.
Nepominutelné dědice lze vydědit ze zákonných (závažných) důvodů, kam by se dalo řadit i to, že synové z předchozího vztahu neprojevují opravdový zájem, jaký by projevovat měli, ale vydědění může být vždy ze strany vyděděného dědice napadnuto u soudu. U Vámi uváděného důvodu se pak posuzuje i to, zda zůstavitel projevoval nějaký zájem, či nikoliv. Vždy doporučujeme vydědění předem zkonzultovat, aby bylo co nejméně napadnutelné, nebo majetkové poměry vyřešit za života, např. darovací smlouvou, s čímž Vám můžeme pomoci. V případě dotazů se na nás neváhejte obrátit.