04. 11. 2024
Houbaření je v České republice velmi populární zálibou, která kombinuje fyzickou aktivitu, pozornost a rozpoznávací schopnosti. Radost houbaře pak často nekončí v lese nalezením hříbku, ale teprve posléze po jeho konzumaci. Pokud se také rádi věnujete této kratochvíli, napadlo Vás někdy, že houbařením můžete překračovat zákon? Pojďme se spolu podívat na právní regulaci houbaření v České republice, aby jediné, co na Vaší příští houbařské procházce překročíte, byla muchomůrka.
Zákon, který se mimo jiné vztahuje na Vaše počínání v lese, je zákon č. 289/1995 Sb., o lesích, běžně označovaný jako lesní zákon. Podle tohoto zákona má každý právo na vlastní nebezpečí vstupovat do lesa, a to bez ohledu na to, zda jde o les státní, či soukromý. Vstoupit však nesmíte tam, kde se provádí těžba dřeva či manipulace s dřívím nebo do oplocených míst (např. lesní školky). V lese je dále zakázáno narušovat klid a ticho, znečišťovat les odpadky, kouřit a rozdělávat oheň a obecně jakkoliv ohrožovat a poškozovat les.
V lese máte právo sbírat lesní plody, kam řadíme i houby, ale jen pro vlastní potřebu. Je tak třeba zakázáno úlovky z příliš úspěšné výpravy prodávat. Lesní zákon zakazuje sbírat lesní plody způsobem, který poškozuje les. Předmětné ustanovení je nejčastěji spojeno se sbíráním borůvek hřebeny, které ničí rostlinky borůvčí, či s plošným trháním medvědího česneku, při houbaření pak musíte dbát, abyste neponičili stromy a keře a půdní kryt. V opačném případě vám hrozí pokuta až patnáct tisíc korun a zároveň povinnost k náhradě způsobené škody.
Dejte si také pozor, jaké houby sbíráte. Nejen, že byste se v zájmu zachování vlastního zdraví měli vyvarovat sběru hub jedovatých, zákon o ochraně přírody ve spojení s prováděcí vyhláškou ministerstva životního prostředí zakazuje sběr chráněných druhů hub, mezi něž je zařazeno i několik druhů jedlých hub. Například kriticky ohrožený hřib královský je snadno zaměnitelný s jinými druhy hřibů, a tak je opatrnost při houbaření vždy na místě. Porušení zákazu sběru chráněných hub je přestupkem, za který hrozí pokuta až sto tisíc korun, proto raději sbírejte jen ty houby, jejichž druh bezpečně poznáte.
Na houby se nejlépe vydejte pěšky. Pokud byste do lesa přijeli na kole, nesmíte na něm jezdit mimo lesní cesty a vyznačené trasy, takže by byl váš houbařský rajon značně omezen. Mnoho houbařů k lesu jezdí osobním autem a narušují pak nejen přírodu, ale i zákon. Pokud se autem nevzdálí ze silnice a v ideálním případě zastaví na vyznačeném parkovišti, je vše v pořádku. V lese je zakázáno jezdit i stát motorovými vozidly bez souhlasu vlastníka lesa a za porušení tohoto zákazu může být udělena pokuta až patnáct tisíc korun.
V českých lesích se lze nezřídka setkat i s halucinogenními houbami
lysohlávkami. Psychedelický zážitek vás ale může vyjít pěkně draho.
Lysohlávky obsahují látku psilocybin, která je zařazena na seznam
zakázaných návykových látek. Přechováváte-li malé množství této
látky pro vlastní potřebu, dopouštíte se přestupku podle zákona
o návykových látkách se sazbou pokuty až patnáct tisíc korun.
Pokud byste však byli přistiženi s větším množstvím, jednalo by se
o trestný čin, který lze potrestat odnětím svobody. V minulosti bylo
stanoveno vládním nařízením, jaké množství lysohlávek je větší než
malé, tedy hranice mezi přestupkem a trestným činem, a to více než
čtyřicet plodnic lysohlávek. Dnes je toto nařízení zrušeno, nicméně
Nejvyšší soud vydal stanovisko, podle kterého je hranice mezi trestným
činem a přestupkem stále přibližně na čtyřiceti lysohlávkách.
Pokud tak při svém houbařském výletě narazíte na lysohlávky, raději se jim obloukem vyhněte a sehněte se pro opodál rostoucí hříbek. Houbám zdar!
Mgr. Veronika Houdková
advokátní koncipientka
houdkova@langmeier.cz