Přišla mi pokuta z Chorvatska za špatné parkování. Zarazilo mě, že se jednalo o obyčejný dopis a že přišel až skoro po 2 letech, co jsem byl v Chorvatsku na dovolené. Zasilatelem je soukromá kancelář, nikoliv městský úřad. Nemůže se jednat o podvod? Nezneužil někdo moje osobní údaje a teď mne chce podvést?
Nelze jednoznačně určit podle takto obecného dotazu, zda se jedná o oficiální výzvu k zaplacení za spáchaný přestupek či zda někdo zneužil Vaše osobní údaje. Každý případ je individuální a je nutné ho jednotlivě přezkoumat, spojit se s orgány v dané zemi či kanceláří, která pokutu hodlá vymáhat. Často jsou i pokuty postoupeny soukromníkům, kteří je následně vymáhají „na vlastní pěst“.
Obecně lze říci, že u vymáhání pokut ze zahraničí záleží na tom, v jakém státu byl přestupek spáchán a o jaký druh přestupku se bude jednat. Jinak bude pohlížena na pokutu za rychlost či za jízdu pod vlivem alkoholu a na pokutu za parkování v obci. Je dobré celou věc zavčasu řešit a nespoléhat na to, že vymáhání je složitější. Celý proces by tak pro Vás byl mnohem nákladnější.
Avšak nejasný přístup k vymáhání zahraničních pokut se změní. Europoslanci minulý rok schválil směrnici, která si klade za cíl usnadnit spolupráci mezi členskými státy při zajištění vymáhání pokut zahraničních řidičů.
Právní tým advokátní kanceláře Langmeier & Co.