Poradna

Odstěhovala jsem se od partnera a vzala jsem si s sebou syna.

Dotaz

Odstěhovala jsem se od partnera a vzala jsem si s sebou syna. Dlouho jsme měli italskou domácnost a partner se nijak nesnažil, aby nám to klapalo. O syna se nijak nestaral a nedával mi peníze na život. Hodně pil s trávil noci mimo domov. Nastěhovala jsem se k matce do vedlejšího města i se synkem. Kamarádka mne teď vyděsila, že mi partner může zatopit a chtít syna zpět, že jsem ho odstěhovala ze společného bytu. To mi opravdu může bránit v odchodu a odstěhování syna na jiné místo? Vždyť se o syna nikdy nestaral a neprojevuje žádný zájem.

Odpověď

Jelikož se jedná o Vaše společné dítě, právo rozhodovat o jeho bydlišti mají oba rodiče. Tuto úpravu najdeme v občanském zákoníku. Souhlas obou rodičů je tedy nezbytný při každé změně bydliště, a to i faktické.

Ve Vašem případě záleží, zda otec projevil souhlas s Vaším, resp. synovým odstěhováním ze společného bytu. Slovní souhlas projevený při Vašem odchodu by postačoval, pokud ho otec nebude popírat. Pokud se jednalo o Váš odchod bez vědomí otce a on neměl možnost se k celé věci vyjádřit, lze na odstěhování pohlížet tak, že proběhlo bez souhlasu otce.

V případě soudního sporu o bydliště dítěte bude muset rozhodovat soud o změně významní záležitosti, jakou je změna bydliště dítěte. Soud bude posuzovat více okolností a nelze předem hodnotit, jak ve Vašem případě rozhodne bez bližší znalosti celého případu. Pokud nejste sezdáni, je možné se na péči domluvit mimosoudně a vstup soudu do celé záležitosti není nezbytný.

Každý případ je unikátní a bez bližších informací o okolnostech případu nelze vše jednoznačně posoudit. V případě, že budete celou věc dále řešit, se na nás neváhejte obrátit.

Dotaz do právní poradny

Odesláním formuláře souhlasím se zpracováním osobních údajů.

Uděluji souhlas s použitím svých osobních a kontaktních údajů pro účely marketingu a nabídky služeb společnosti.

Položky formuláře označené * jsou povinné.

  • V rámci právní poradny jsou poskytovány obecné právní odpovědi na základě zaslaného dotazu na e-mailovou adresu poradna@langmeier.cz. Jedná se o obecné právní dotazy, na které je v rámci poradny poskytnuta stručná a srozumitelná obecná odpověď v souladu s právními předpisy ČR, která především doporučí další postup pro řešení dané situace či právního problému. Rozsah poskytnuté právní odpovědi je maximálně 1800 znaků. Poskytování písemných odpovědí je dobrovolnou činností právníků a nejedná se o poskytování advokátních služeb. Advokátní kancelář Langmeier & Co., advokátní kancelář s.r.o. nenese odpovědnost za poskytnuté odpovědi a za jednání vzniklé na základě těchto odpovědí s ohledem na obecnost položených dotazů a obecnou odpověď.
  • Pokud bude mít osoba zájem o poskytnutí právních služeb a zastoupení, musí kontaktovat advokátní kancelář Langmeier & Co., advokátní kancelář s.r.o. na e-mailové adrese info@langmeier.cz či jiným způsobem. Advokátní služby budou poskytovány v rámci aktuálního ceníku a podmínek advokátní kanceláře.
  • Zasláním dotazu do právní poradny na e-mail poradna@langmeier.cz souhlasíte s možným zveřejněním dotazu v právní poradně. Veškeré osobní údaje jako jméno a adresa budou anonymizovány.
Jsme součástí skupiny AEQUITAS Group.
Aequitas Group