Média & PR

Nová úprava osvojení dítěte stejnopohlavními páry

07. 10. 2024

Téma stejnopohlavních párů rezonuje společností již dlouho. Názory pro a proti létají vzduchem a jsou silnými hesly v předvolebních kampaních. Manželství/skoro manželství/jako manželství pro všechny … na to má nějaký názor téměř každý a odpůrci se nejvíce rozčílí, když přijde řeč na děti stejnopohlavních párů. Názor na stejnopohlavní páry necháme na každém z vás a místo toho bychom s vámi rádi sdíleli aspoň malou radost týkající se nové úpravy právního postavení dětí stejnopohlavních pá­rů.

Jak jistě víte, nebo tušíte, stejnopohlavní páry v naší dnešní legislativní situaci nemohou mít z právního hlediska společné dítě. Jistě, je možné, aby jeden z partnerů byl biologickým rodičem, či osvojitelem dítěte (zákonným zástupcem), které bude vychovávat společně s druhým partnerem (druhý rodič), ale když dojde na lámání chleba, tak najednou zjistíme, že druhý partner nemá vůči dítěti, které celý život vychovává, živí a šatí, větší práva a povinnosti než soused odnaproti, a co hůř, dítě nemá žádná práva vůči tomuto druhému rodiči.

Pro ilustraci uvedu příklad, kdy se vztah rodičů rozpadne nebo dokonce zemře partner, jenž je právě biologickým, či osvojeným rodičem dítěte. V takovém případě se na druhého partnera z hlediska práva hledí téměř jako na kolemjdoucího, který nikoho nezajímá. To znamená, že nemá zákonem garantováno právo se s dítětem stýkat, nedovolí-li to zákonný zástupce sám, nemůže za dítě komunikovat s úřady, školou, či nemocnicemi. A rodiče tohoto druhého partnera? Ani ti najednou nikoho nezajímají a mohou tak ze dne na den přijít o své vnouče. V případě úmrtí zákonného zástupce se dítě dokonce může náhle ocitnout v jakémsi vzduchoprázdnu, kde mu jeden rodič zemře a druhého mu „vezmou úřady“.

Ještě tragičtější je však celá situace právě z pohledu dítěte. Dítě se dvěma maminkami či dvěma táty nemá vůči druhému rodiči žádná práva. To např. znamená, že v případě rozpadu vztahu rodičů zde není zákonný nárok na příspěvek od druhého rodiče na výchovu, čímž se dítě může ocitnout i v ohrožení chudobou, a to i přesto, že jeho druhý rodič bude žít v materiálním zajištění. Dále takové dítě nebude mít po úmrtí druhého rodiče nárok na sirotčí důchod, ani na dědictví.

Dosavadní legislativa udržující výše popsanou nerovnováhu a nespravedlnost ohrožující děti stejnopohlavních párů se však právě mění v prach…nebo spíše ve stín sebe samé, neboť od 1.1.2025 vstupuje v účinnost nenápadná úprava § 800 občanského zákoníku, která nově říká: „Osvojiteli se mohou stát manželé nebo jeden z manželů, nebo se osvojitelem může stát také partner, je-li rodičem dítěte druhý z partnerů. Výjimečně může osvojit i jiná osoba; v tom případě soud též rozhodne o tom, že se z matriky vypouští zápis o druhém rodiči.“

Díky této drobné úpravě se od nového roku mohou oba rodiče stát zákonným zástupcem dítěte se všemi právy a povinnostmi jaké známe u heterosexuálních párů. Nově tak bude toto dítě mít nárok minimálně na setkávání s druhým rodičem po rozpadu vztahu, na příspěvky na výchovu, na sirotčí důchod, nebo dědictví (minimálně jako nepominutelný dědic), dále budou práva dětí posílena, neboť za ně před úřady či zdravotnickými zařízeními budou moci jednat oba rodiče a na školní rodičovské schůzky budou moci nově chodit obě maminky či oba tátové bez nutnosti doprošovat se benevolence školy atd.

Uvědomujeme si, že výše uvedený článek otevírá mnoho témat, kdy každé by mohlo vydat na několik knih. Pokud by Vás cokoliv z výše naznačeného blíže zajímalo, či byste se s tím potýkali v životě, pak se na nás neváhejte obrátit, rádi vám pomůžeme právě s vaší individuální situací, ať už se týká stejnopohlavních či různopohlavních pá­rů.

Mgr. Bc. Julie Gryciková
advokátní koncipientka
grycikova@langmeier.cz

Jsme součástí skupiny AEQUITAS Group.
Aequitas Group