Média & PR

Manželství a majetek - 2. SJM a jeho vypořádání

21. 10. 2024

Společné jmění manželů

V minulém článku jsme si objasnili význam existence společného jmění manželů a jaký majetek do společného jmění manželů spadá. Dnes se zaměříme na poněkud méně příjemnou situaci, a to je vypořádání SJM, ke kterému dochází mimo jiné po rozpadu manželství. Existují nějaká pravidla pro vypořádání SJM s ohledem na to, že v zájmu obou manželů je většinou „urvat“ ze SJM co nejvíce?

Společné jmění manželů je zásadním pojmem, který formuje ekonomické vztahy manželů podle českého práva. Tento právní institut definuje, jaká majetková práva a povinnosti vznikají mezi manžely během trvání manželství. Význam společného jmění manželů spočívá nejen v ochraně majetkových zájmů manželů, ale i v zajištění jasného právního rámce pro řešení majetkových vztahů po skončení manželství, ať už rozvodem nebo smrtí jednoho z manželů.

Je-li společné jmění manželů zrušeno, zúženo nebo zaniklo-li, tak musí dojít k jeho vypořádání. K vypořádání lze dojít na základě dohody uzavřené mezi manžely. Dohoda
o vypořádání musí být písemná jen v případech, kdy je jejím předmětem nemovitá věc nebo byla-li dohoda sepsána ještě za trvání manželství.

Pokud se (bývalí) manželé nedohodnou, nedojde tak k sepsání žádné dohody, může se tak každý z nich obrátit na soud, aby o vypořádání rozhodl. Následně je vedeno soudní řízení, v němž soud stanoví obsah SJM a následně ho vypořádá podle pravidel stanovených v občanském zákoníku. Je na účastnících řízení, aby prokázali, co vše do SJM patřilo a kdo se o jaké investice do SJM postaral.

Pokud však nedojde k uzavření dohody ani není podán návrh k soudu, tak po 3 letech ode dne zúžení, zrušení nebo zániku společného jmění manželů dojde k fikci, že veškeré hmotné věci movité dříve tvořící SJM jsou ve vlastnictví toho, kdo je výlučně pro svou potřebu jako vlastník užívá. Ostatní hmotné věci movité i nemovité, stejně tak majetková práva, pohledávky a dluhy náleží oběma manželům a jejich podíly jsou stejné.

Zákonodárce pro vypořádání společného jmění manželů stanovil podpůrně následující pravidla, ze kterých lze vycházet:

  1. podíly obou manželů na vypořádávaném jmění jsou stejné,
  2. každý z manželů nahradí to, co ze společného majetku bylo vynaloženo na jeho výhradní majetek,
  3. každý z manželů má právo žádat, aby mu bylo nahrazeno, co ze svého výhradního majetku vynaložil na společný majetek,
  4. přihlédne se k potřebám nezaopatřených dětí,
  5. přihlédne se k tomu, jak se každý z manželů staral o rodinu, zejména jak pečoval o děti a o rodinnou domácnost,
  6. přihlédne se k tomu, jak se každý z manželů zasloužil o nabytí a udržení majetkových hodnot náležejících do společného jmění.

Při vypořádání pak nezapomeňte na valorizaci vnosů pod písm. b) a c). Při nahrazování máte nárok na to, aby hodnota byla zvýšena (snížena) podle toho, jak se zvýšila (snížila) hodnota té součásti majetku, na niž byl náklad vynaložen. Dále pak nezapomeňte na to, že vypořádání dluhů má účinky jen mezi manžely. Třetí strana (věřitel) je chráněna.

Mgr. Tereza Lugmajerová
advokátka
lugmajerova@langmeier.cz

Jsme součástí skupiny AEQUITAS Group.
Aequitas Group