Média & PR

Manželství a majetek - 1. SJM - co vše je jeho součástí

13. 10. 2024

Společné jmění manželů

Manželství představuje nejen slavnostní spojení dvou životů, ale také významnou právní změnu ve správě a vlastnictví majetku. V českém právu hraje klíčovou roli institut společného jmění manželů, který nastavuje pravidla pro majetek nabytý manžely během trvání manželství. Tento systém má zásadní dopad na finanční a majetkové vztahy mezi manžely a je dobré mu porozumět, pokud stojíte před oltářem či o vstupu do manželství uvažujete.

V tomto článku se podrobněji podíváme na to, co vše se zahrnuje do společného jmění manželů a naopak co se nikdy nestane jeho součástí.

Součástí společného jmění manželů je vše, co manželé společně nebo jeden z nich nabyl za trvání manželství. Vzhledem k tomu, že se mluví o jmění, tak se jedná jak o majetek, tak ale i o dluhy.

Toto pravidlo však není bezvýjimečné, neboť společným jměním manželů se nestane to, co slouží osobní potřebě jednoho z manželů, typicky například zdravotní pomůcky. Dále není součástí společného jmění manželů to, co bylo jednomu z manželů darováno, co zdědil nebo nabyl odkazem, ledaže byl dárcem, resp. zůstavitelem projeven jiný úmysl. Součástí společného jmění manželů se ani nestane to, co nabyl jeden z manželů jako náhradu nemajetkové újmy na svých přirozených právech (např. bolestné), a to, co pochází z jeho výlučného vlastnictví, například prodeje nemovitosti, kterou vlastnil již před uzavřením manželství. Zisk z tohoto majetku však do společného jmění manželů náleží (např. nájemné). V neposlední řadě se pak součástí nestane ani to, co nabyl náhradou za poškození, zničení nebo ztrátu svého výhradního majetku.

Co se týká dluhů, tak součástí společného jmění manželů jsou dluhy převzaté za trvání manželství. Jedná se o dluhy převzaté buď oběma manžely nebo jedním z manželů se souhlasem druhého. Opět ale platí, že ne všechny převzaté dluhy se stanou součástí společného jmění manželů. Nestanou se jimi dluhy související s majetkem náležejícím výhradně jednomu z manželů, a to v rozsahu, který přesahuje zisk z tohoto majetku, ani dluhy, které převzal jeden z manželů bez souhlasu druhého, aniž by se přitom jednalo o obstarávání každodenních nebo běžných potřeb rodiny. Z toho vyplývá, že pokud se bude jednat o dluh na obstarávání každodenních nebo běžných potřeb rodiny, tak k tomu není potřeba souhlas druhého manžela, resp. ten se předpokládá. Obstarávání každodenních nebo běžných potřeb rodiny je velmi široký pojem a u každé rodiny bude obsah jiný. Pokud rodina potřebuje ke každodennímu dojíždění auto, tak i koupě auta sem bude spadat. Stejně tak, pokud jeden z manželů bude pravidelně pít, tak to bude i nákup alkoholu.

Podstatné je slovo převzaté, neboť součástí společného jmění manželů se nestanou dluhy vzniklé ze zákona, rozhodnutím soudu či správního orgánu (např. pokuta, výživné, daně), nebo nesplněním, resp. porušením zákonné povinnosti (povinnost k náhradě škody).

Dluhy, které jsou součástí společného jmění manželů, lze pak uspokojit z majetku spadajícího do společného jmění manželů i z majetku výlučného. Ze společného jmění manželů lze ovšem uspokojit
i dluhy nespadající do společného jmění manželů. Jedná se o výlučné dluhy vzniklé nebo převzaté před i během manželství. Ty se uspokojují z výlučného majetku a ze společného jmění manželů do výše, již by představoval podíl dlužníka, kdyby došlo k vypořádání společného jmění manželů.

Mgr. Tereza Lugmajerová
advokátka
lugmajerova@langmeier.cz

Jsme součástí skupiny AEQUITAS Group.
Aequitas Group