Média & PR

Kupovat automobil od osoby v exekuci či nikoliv?

09. 12. 2024

Kupovat automobil od osoby v exekuci či nikoliv?

V minulém týdnu médii proběhla kauza, kdy exekutor zabavil automobil novému vlastníkovi, který si ho v dobré víře koupil od osoby, která byla v exekuci. Nový vlastník do automobilu investoval nemalé finanční prostředky a následně byl exekutorem vyzván k odevzdání automobilu, jelikož na něj byl vydán exekuční příkaz. V tomto článku se blíže podíváme na to, jaké možnosti má dlužník při nakládání se svým majetkem v probíhající exekuci a zda je možné předejít koupi automobilu, který je již postižen exekucí.

Pokud je proti osobě zahájena exekuce, od okamžiku doručení vyrozumění o zahájení exekuce má dlužník zakázáno nakládat se svým majetkem. Tento institut se nazývá inhibitorium a v rámci exekučního řízení rozlišujeme mezi dvěma druhy inhibitoria. Generální inhibitorium se vztahuje na všechen majetek dlužníka a nastává okamžikem doručením vyrozumění o zahájení exekuce.

Těžko si ale představit, že by dlužník s žádným majetkem nenakládal. Sám exekuční řád v § 44a umožnuje nakládat s majetkem z důvodu zajištění běžné obchodní a provozní činnosti, k uspokojování základních životních potřeb svých a vyživovaných osob a k udržování a správě majetku.

Avšak na všechno ostatní nakládání s majetkem, které je nad rámec výše uvedeného, se hledí jako na relativně neplatné, tj. je považováno za platné do okamžiku dovolání se jeho neplatnosti exekutorem nebo oprávněným.

Zároveň existuje možnost, aby exekutor určil část majetku, na kterou se bude generální inhibitorium vztahovat, a zbylý majetek zůstane bez omezení. Jedná se o případy, kdy je vymáhaná povinnost v hrubém nepoměru k majetku dlužníka (např. drobné pokuty).

V exekučním řízení se dále setkáváme se speciálním inhibitoriem, které se již vztahuje na majetek postihnutý dle konkrétního exekučního příkazu (např. bankovní účet, nemovitosti apod.). Pokud s tímto majetkem dlužník nakládá, je na toto jednání pohlíženo jako na absolutně neplatné. Dojde-li tak je koupi věci od dlužníka, která je předmětem exekučního příkazu, je toto právní jednání neplatné, na kupní smlouvu se hledí, jako by od počátku neexistovala a dlužník je povinen vrátit finanční prostředky, jinak se bude jednat o bezdůvodné obohacení.

Zásadní otázka však je, jak zjistit, zda je osoba v exekuci a zda je její majetek postihnutý v rámci exekuce. Obecně je doporučováno si při každé koupi prověřit osobu prodejce v exekuční databázi spravovanou Exekutorskou komorou ČR (registr exekucí). Z opatrnosti a z důvodu předejití uvedených scénářů je vhodné od osob v exekuci ničeho nekupovat.

V případě v úvodu zmíněné koupě automobilu není podstatné, zda je či není automobil přímo postižen exekucí a mělo dojít na základě exekučního příkazu k jeho prodeji. Podstatné je, že dlužník má od okamžiku vyrozumění o zahájení exekuce zakázáno disponovat se svým majetkem. Často dochází k mylnému přesvědčení, že když má dlužník automobil k dispozici a exekutor mu ho nezabavil, tak se na něj exekuce nevztahuje. Což samozřejmě není s ohledem na inhibitorium pravda.

Registr vozidel neeviduje seznam dlužníků, proti kterým bylo zahájeno exekuční řízení. Eviduje pouze již vydané exekuční příkazy týkající se konkrétních vozidel.

Pokud dojde k situaci, že kupující koupí automobil od osoby, která je v exekuci, avšak na automobil nebyl doposud vydán exekuční příkaz, registr vozidel o existenci exekuce pravděpodobně nebude ani vědět a vlastnické právo k automobilu bez dalšího přepíše na nového vlastníka.

Problém nastane v situaci, kdy vydá exekutor exekuční příkaz postihující automobil, který byl v okamžiku zahájení exekuce ve vlastnictví dlužníka, avšak v mezidobí došlo k jeho prodeji. Exekutor může automobil zabavit a nakládat s ním jako s majetkem dlužníka, tedy prodat ho. Vůči novému vlastníkovi nemá žádné povinnosti a tomu, krom očí pro pláč, zbývají následující možnosti.

Nový vlastník může zažádat exekutora o vyškrtnutí automobilu z exekučního soupisu. Tuto žádost musí podat do 30 dní od okamžiku, kdy byl vyrozuměn o zabavení automobilu exekutorem. Pokud exekutor této výzvě nevyhoví, lze se obrátit na soud s žalobou na vyloučení věci ze soupisu. Nový vlastník musí prokázat, že mu svědčí vlastnické právo, což se jeví jako dosti problematické, jelikož na kupní smlouvu se od počátku hledí jako na neplatnou.

Dále se může nový vlastník proti dlužníkovi domáhat vrácení kupní ceny z titulu bezdůvodného obohacení. I když bude mít nový vlastník v ruce pravomocný rozsudek, naděje, že z dlužníka vymůže kupní cenu automobilu, je velmi malá.

Existuje nějaké řešení této situace krom obecných rad, ať nekupujete výrazně levné automobily? Celá tato problematika by se dala velice jednoduše vyřešit funkční spoluprací mezi Ministerstvem spravedlnosti a Ministerstvem dopravy. Každá zahájená exekuce by se tak mohla zapisovat do registru vozidel a v případě přepisu by o této skutečnosti byl kupující informován či by byl přepis možný pouze po souhlasu exekutora. Kdy však k tomuto, již delší dobu slibovanému, kroku dojde, nedokáži posoudit. Proto mohu jen doporučit obezřetnost při koupi ojetého automobilu a kontrolovat si osobu prodávajícího v registru exekucí.

JUDr. Sandra Sophia Loudová
Advokátní koncipient

Jsme součástí skupiny AEQUITAS Group.
Aequitas Group