12. 08. 2024
Otázka, kterou si pokládá téměř každý před odjezdem do zahraniční dovolenkové destinace. Nad situací, za co si na dovolené zaplatíme základní potřeby, bychom měli přemýšlet již předem, jelikož každá destinace vyžaduje různé přípravy. V následujících pár odstavcích bychom se vám pokusili představit, jak a na co si dát při takové přípravě pozor, aby se vaše dovolená nestala noční můrou v podobě hledání jediného bankomatu po okolí.
Jelikož v ČR používáme českou korunu, kterou bohužel jinde ve světě nevyužijeme, měli bychom si vždy předem zjistit, jakou měnou se v cílové destinaci platí. Tato informace se nám bude hodit nejen kvůli případné směně peněz předem, ale také kvůli informovanosti a znalosti, jak si přepočítávat hodnotu kupovaných věcí či služeb.
Žijeme v digitální a bezkontaktní době, kdy téměř vždy a všude zaplatíme platební kartou, což je zároveň jedna z nejvýhodnějších a nejlevnějších možností, jak na dovolené platit. Banka nám totiž (většinou) neúčtuje žádné vysoké poplatky (jako některé směnárny při směně peněz) a pouze pomocí stanoveného kurzu přepočítá hodnotu na naše české koruny. Zároveň se jedná o velmi bezpečnou možnost, jelikož se vyhneme nošení většího obnosu financí, který by mohl lákat kapsáře.
Výhodnost platby kartou rozhodně neznamená, že se nehodí mít s sebou k dispozici alespoň pár drobných, pro případ, že někde karty přijímat nebudou či budou omezovat drobné platby kartou. Nejčastějším způsobem, jak si tuto hotovost již před odjezdem na dovolenou zajistit, je navštívit jednu z větších směnáren či přímo vaši banku. Větší směnárnu doporučujeme z důvodu transparentnosti kurzů a poplatků. Hojně se vyskytující menší směnárny nemusí být dobrou volbou, jelikož kurz může na první pohled vypadat výhodně, ale ve výsledku proděláte na dalších poplatcích stovky či tisíce korun, či vám není jasně kurz sdělen předem. V případě, že byste se dostali do obdobné situace a nevýhodně směnili, směnárny mají povinnost poskytovat „reklamace“ a s dokladem, který dostanete, je následně možné směnu anulovat. Tuto reklamaci neboli storno je nutné provést do tří hodin od proběhnutí směny přímo v konkrétní směnárně.
Banka bude naopak patřit k úplně nejbezpečnějším možnostem, kde vám nehrozí žádné riziko. Vždy je vhodné si předem zkontrolovat nabízený kurz, který však nemusí být vždy nejvýhodnější.
Pokud se dostanete do situace, že budete potřebovat zařídit směnu či výběr hotovosti až ve vaší cílové destinaci, nejbezpečnější a mnohdy nejvýhodnější je využití výběru z bankomatu. Výběr funguje na stejném principu jako u běžného výběru u nás. Je ovšem nutné dát si pozor na to, jaký bankomat zvolíte a kdo je jeho provozovatelem. Některé bankomaty (například bankomaty Euronet) se vám budou snažit vnutit jejich přepočet (směnu) a k tomu připočítají další poplatky. Proto doporučujeme volit bankomaty, které provozují sami banky. Dejte si pozor, uvedení loga banky na bankomatu může být někdy klamavé! U většiny debetních karet vydaných v ČR je možnost výběru z bankomatu v zahraničí zdarma. Nenechte se však ošálit a pozorně si při výběru zkontrolujte, kolik si účtuje místní banka (případně provozovatel bankomatu) za výběr hotovosti. Mnohdy se vyplatí vybrat na ráz větší obnos hotovosti, než vybírat každý den po malých částkách.
A v jaké měně je výhodnější hotovost vybrat? Většinou před vámi budou dvě možnosti, a to výběr v pevně stanoveném směnném kurzu (znám jako DCC) s převodem na české koruny či výběr v místní měně. Odborníci radí, že obecně je výhodnější výběr v místní měně. Kurz bude následně vypočítán podle kurzu vaší banky.
Druhou možností v cílové destinaci je směna ve směnárně. Zde je ale situace obdobná, jak bylo uvedeno výše, mnohdy o to komplikovanější kvůli jazykové bariéře. Je potřeba být obezřetný, do jaké směnárny se vydáte a předem si vždy zkontrolovat kurz a případný poplatek. U směnáren se často pohybují pouliční podvodníci, kteří vám budou tvrdit, že jsou z této směnárny a nabídnou vám buď lepší kurz či rychlejší odbavení. Těchto služeb nikdy nevyužívejte! Takto nejpravděpodobněji přijdete o peníze.
Vždy je tedy vhodné si na dovolenou připravit nejen nové plavky, ale i informace ohledně placení. Pokud se vydáte do severských států, můžete očekávat, že půjde platit všude kartou a hotovost bude nadbytečná (i tak je vhodné mít s sebou pár drobných v místní měně). Naopak pokud se vydáte na Balkán, bude běžné, že kartou nemusíte zaplatit ani na benzínové pumpě. Dokonce i v oblíbených destinacích jako je Řecko se setkáte s restauracemi a kavárnami, kde přijímají stále pouze hotovost. Do takových státu je tedy vhodné si připravit hotovost předem a během dovolené doplňovat hotovost výběry z bankomatů.
Při exotičtějších dovolených je více než vhodné zavítat na stránky Ministerstva zahraničních věcí a zjistit si předem možná omezení o dovozu či vývozu hotovosti. Například do Tuniska je zakázáno vozit a vyvážet tuniské dináry. Co to v praxi znamená? Pokud u vás na letišti celní kontroloři najdou při pasovém odbavení tuniské dináry, budou peníze bez náhrady zabaveny. Omezení se například v Tunisku vztahuje i na dovoz cizích valut (eur či dolarů na následnou směnu), a to částkou cca 37 000,– Kč.
Pojďme si to tedy shrnout. Nejvhodnější způsob, jak platit na dovolené, není jednoduché určit. Nad rámec výše uvedeného také velmi záleží na osobních preferencí každého z nás. Pokud bychom se ale měli bavit o nejbezpečnější možnosti, zvolil bych převážně placení kartou, případně obstarání si drobné hotovostní zálohy v cizí měně. Tuto hotovost je velmi jednoduché si obstarat až na místě, například pomocí zmíněných bankomatů. Obecně je tedy nutné být velmi obezřetný, jak a kde peníze budete měnit či vybírat, a to ať z důvodu možného podvodu nebo z důvodu nevýhodného kurzu.
Dominik Patrik Bada
právní asistent