Přišel mi dopis od exekutora, že zahajuje exekuci. V exekučním příkazu se píše, že mi bude strhávat částku z platu. Co mám dělat, když s exekucí nesouhlasím? Jde se odvolat?
Proti usnesení o nařízení exekuce a pověření exekutora je možné odvolání podat. Odvolání se podává do 15 dnů od doručení písemného usnesení přímo exekutorovi. Pokud se odvolání týká zákazu nakládání s majetkem, nemá odkladný účinek. Podané odvolání nemůže být blanketní a musí být řádně odůvodněno.
Podstatou odvolání v exekučním řízení není, aby exekuční soud přezkoumával samotné vykonavatelné rozhodnutí, na základě kterého k exekuci došlo. O této věci rozhodoval soud nebo jiný správní orgán v předchozím řízení a obrana stran měla být uplatněna v tomto řízení. Exekuční soud je vykonatelným rozhodnutím či jiným titulem vázán a je povinen z něj vycházet.
Mezi přípustné odvolací důvody patří nedostatek pravomoci orgánu, který vydal exekuční titul, absence vykonatelnosti exekučního titulu, absence věcné legitimace účastníků exekučního řízení (návrh podají neoprávněné osoby) nebo zánik práv a povinností.
Za zmínku stojí exekuční příkaz. Exekučním příkazem se rozumí rozhodnutí, kterým soudní exekutor určí způsob provedení exekuce (např. srážkami ze mzdy, prodej věcí, postihnutí prostředků z bankovního účtu) a rozsah majetku dlužníka, který bude exekucí postižen (např. účet, mzda, movité a nemovité věci) Proti exekučnímu příkazu se však již odvolat nejde. Nejde proti němu uplatnit žádný opravný prostředek.