Média & PR

Fenomén Bitcoin - 3. Bitcoin jako oficiální (státní) měna

30. 09. 2024

Fenomén Bitcoin

Bitcoin, měna, o které jste jistě v posledních letech slyšeli. Víte ale, jak funguje a jak dokáže ovlivnit náš každodenní život? Jak dokáže zpříjemnit nebo znepříjemnit obyčejné transakce? Jak dokáže změnit fungování trhu a jak je regulován? Ne? Sledujte proto naší krátkou sérii článků, kde Vám tento fenomén představíme.

V předchozích částech jsme se podívali na to, jak Bitcoin funguje a jak je regulovaný. V dnešním článku se podíváme na to, jak Bitcoin může existovat jako oficiální státní měna.

Jako první se snahou, a to úspěšnou, o implementaci Bitcoinu jako oficiální měny přišel El Salvador. Krátce po něm pokračovala Středoafrická republika, která implementací sice úspěšně prošla, ale po nedlouhé době implementaci zrušila a Bitcoin opět není jejich oficiální měnou.

El Salvador zavedl Bitcoin jako oficiální měnu již ke konci roku 2021, kdy Salvadorská vláda vydala zákon o možnosti využívání této měny stejně jako dosavadní měny dolaru. Mezi tyto možnosti využití patří vše, tedy například i odvádění daní přímo v Bitcoinu.

Snahy o takovou revoluci či implementaci probíhaly z důvodu „zaostalosti“ v porovnání s technickými možnostmi ve světě. Do doby před zavedením Bitcoinu jako měny v El Salvadoru bylo mnoho lidí bez bankovních účtů a využívali pouze hotovosti. Jednoduše by se dalo říci, že El Salvador se tímto snažil o určitou míru digitalizace ve státě. Mezi další důvody pro zavedení Bitcoinu patřilo také snížení závislosti na dolaru, respektive „nezávislost“ uschovávání jejich úspor na dolaru. Posledním zmíněným důvodem může být snaha o zvýšení efektivity při zahraničních transakcí, jelikož například při transakcí z a do USA zde byly veliké poplatky při převodu v dolarech a tyto transakce se tedy stávaly nevýhodnými.

Transakce pomocí Bitcoinu probíhají v El Salvadoru prostřednictvím mnoha peněženek, ať už od třetích stran, tzn. nestátních společností nebo prostřednictvím peněženky, kterou nechala vytvořit salvadorská vláda. Již po měsíci fungování tohoto systému měl Bitcoin v El Salvadoru přes 3 miliony uživatelů, což tvoří přibližně polovinu obyvatelstva. Podle Twitter příspěvku salvadorského prezidenta Nayib Bukele probíhalo na jejich peněžence Chivo až 65 tisíc transakcí za pouhou sekundu a jejich Bitcoin bankomaty zařizovaly až 14 tisíc transakcí denně (takových bankomatů bylo 200). Jistě takto rychlému vzrůstu aktivity pomohla motivace ze strany vlády, jelikož poskytovaly 30 dolarů každému, kdo si peněženku zprovoznil a založil. Tyto statistiky a ukazatele nicméně jasně naznačují, že minimálně do určité míra byla adaptace Bitcoinu jako oficiální měny úspěšná a efektivní.

Otázkou ale zůstává, jak efektivní taková adaptace bude i do budoucna. Důležité bude zjistit odpověď na otázku, zda je vůbec nutné zavádět Bitcoin jako oficiální měnu. Zda není dostačující úpravu směřovat na uznání Bitcoinu jako měny, o jejímž přijímání či nikoliv si mohou rozhodovat sami obchodníci.

A jak vidím situaci v České republice? Neobával bych se toho, že se v ČR stane Bitcoin oficiální měnou. Ale velmi bych uvítal možnost ho používat k běžným platbám. Je již na čase, aby se i tento fenomén dočkal kvalitní právní regulace.

Dominik Patrik Bada
právní asistent

Jsme součástí skupiny AEQUITAS Group.
Aequitas Group