Média & PR

Fenomén Bitcoin - 2. Právní úprava kryptoměn (MiCA)

23. 09. 2024

Fenomén Bitcoin

Bitcoin, měna, o které jste jistě v posledních letech slyšeli. Víte ale, jak funguje a jak dokáže ovlivnit náš každodenní život? Jak dokáže zpříjemnit nebo znepříjemnit obyčejné transakce? Jak dokáže změnit fungování trhu a jak je regulován? Ne? Sledujte proto naší krátkou sérii článků, kde Vám tento fenomén představíme.

Do nedávné doby byla právní úprava kryptoměn spíše strohá. Lze říci, že tento stav víceméně přetrvává. Na naší vnitrostátní úrovni nemá Bitcoin ani kryptoměny obecně svou speciální právní úpravu. Jednoduše se řídí obecnými ustanoveními, které jsou ovšem mnohdy nedostačující. V dnešní části se tedy podíváme na to, jak se tato úprava vyvíjí a jaké změny či novinky nás v blízké době čekají.

Jak jsem již zmínil, vlastní právní úpravu kryptoměn u nás nemáme. V souvislosti s Bitcoiny budeme převážně využívat zákon o daních z příjmů, a to pro správné zdanění zisků z prodeje a nákupu kryptoměn. Dále jsou použitelná obecná ustanovení občanského zákoníku. Problematický může být nákup zboží či služeb pomocí kryptoměn, kdy Česká národní banka neuznává Bitcoin jako měnu a není ji tedy možné přijímat a platit s ní. Obchodníci to ovšem obchází tím, že se zákazníkem neuzavírají smlouvu kupní, ale směnnou (která ale postrádá určité zvýhodněné postavení pro spotřebitele).

Do nedávna neexistovala právní úprava ani na evropské úrovni, nicméně v posledních letech se pilně pracovalo na vytvoření komplexnější úpravy, která zjednoduší a zbezpeční užívání Bitcoinu v reálném světě. Tato vytvořená regulace nese označení MiCA (Markets in Crypto-Assets) a do působnosti vejde od 30. prosince 2024 (pro některá aktiva, tzn. stable-coiny platí regulace již od 30.06.2024).

Tato regulace se převážně zaměřuje na ochranu v podobě regulace společností (emitenta) vydávající kryptoaktiva. Bude se tedy převážně týkat burz, kde se kryptoměny přeprodávají či uschovávají (poskytovatelé jak digitálních, tak fyzických krypt peněženek). V regulaci jsou také obsažena i pravidla upravujíc styk obyčejného charakteru. Pojďme si tedy níže krátce představit, co je v tomto nařízení obsaženo.

Toto nařízení bude vydavatelům, čili emitentům těchto kryptoaktiv udávat povinnost získání povolení před tím, než budou moci zahájit svou činnost. V České republice bude toto povolení poskytovat Česná národní banka.

Klíčovým prostředkem, který bude pomocí této regulace poskytovat transparentnost spotřebitelům a zákazníkům, je tzn. White Paper, neboli Bílá kniha. Tuto knihu musí mít každý vydavatel kryptoměn či jiných kryptoaktiv veřejně dostupnou ještě před jejich uvedením na trh. Zároveň ji musí nahlásit ČNB při žádosti o udělení povolení. Tento dokument by měl obsahovat podrobnosti jako jsou použité technologie, důvod vzniku kryptoměny, její použití, rizika a další podobné informace poskytující jistotu a znalost.

Nařízení se zároveň zaměřuje na propagaci těchto kryptoaktiv. Jedná se především o veřejně známé osobností, které musejí poskytovat pravdivá sdělení, tzn. všechna sdělení musí odpovídat výše zmíněné Bílé knize. Tímto chce EU docílit zamezení podvodů a ovlivňování trhu.

Dále se regulace zabývá stanovením povinností pro tyto subjekty, jak s prostředky mají zacházet, jak mají jednat a jaké požadavky pro provoz činnosti mají (může mezi ně patřit například minimální kapitál).

Regulace stanovuje spousty výjimek, kdy se lze obejít bez Bílé knihy. Či výjimky pro stávající subjekty, které nemusí dodatečně získávat povolení k provozu své činnosti. Jestliže se ale jedná o subjekt již fungující, který ale bude chtít poskytovat služby spojené s vydáváním kryptoaktiv, bude muset o povolení žádat.

Tato regulace je komplexní a obsáhlá, pro subjekty chtějící poskytovat podobné služby bude tedy složité se v regulaci orientovat. Nicméně je toto nařízení jistě dobrým krokem vpřed z ohledu ochrany spotřebitele a obyčejného zákazníka. Můžeme jedině doufat, že vydání tohoto nařízení spustí lavinu dalších snah, které umožní používat kryptoměny v reálném světě a zároveň zaručí ponechání jejich účelu (transparentnosti a anonymity).

Jestliže se chystáte poskytovat služby v oblasti kryptoaktiv či je přímo vydávat, neváhejte se na nás obrátit a my vám s veškerou dokumentací a přípravou rádi pomůžeme.

Dominik Patrik Bada
právní asistent

Jsme součástí skupiny AEQUITAS Group.
Aequitas Group