Média & PR

Fenomén Bitcoin - 1. Co to Bitcoin je a jak funguje?

16. 09. 2024

Fenomén Bitcoin

Bitcoin, měna, o které jste jistě v posledních letech slyšeli. Víte ale, jak funguje a jak dokáže ovlivnit náš každodenní život? Jak dokáže zpříjemnit nebo znepříjemnit obyčejné transakce? Jak dokáže změnit fungování trhu a jak je regulován? Ne? Sledujte proto naší krátkou sérii článků, kde Vám tento fenomén představíme.

V tomto článku bych vám rád představil, jak Bitcoin obecně funguje, jak vznikl a proč stále existuje. V nadcházejících dílech se poté podíváme na to, jak je Bitcoin nebo obecně kryptoměny regulované či jak Bitcoin funguje jako oficiální měna (např. jako naše koruna).

Bitcoin je tu s námi již mnoho let, letos s námi oslavil již 16 narozeniny. Nicméně větší pozornosti se mu dostalo poprvé v roce 2017, kde zažil obrovský růst a zněkolikanásobil svou hodnotu. Vznikl tedy již v roce 2008, kdy za jeho vytvořením stojí takzvaný Satoshi Nakamoto. Bitcoin vydal s publikací se jménem „Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System“, ve které fungování Bitcoinu popisuje (Peer-to-Peer zjednodušeně znamená propojení dvou uživatelů, respektive jejich počítačů).

Satoshi Nakamoto působí jako fenomén, stejně jako Bitcoin. A proč? Není jisté, zda se jedná pouze pseudonym či je to reálná osoba. Je také možné, že se jedná o přezdívku větší skupiny osob. Jeho anonymita v důsledku dokazuje, jak privátní a anonymní Bitcoin či kryptoměny jsou. Satoshiho krypto peněženka (digitální či fyzická peněženka na úschovu kryptoměn) je totiž známá, ale i přes to se neví, kdo to přesně je. Zůstává otázkou, co by způsobilo jeho odhalení. Jednou z možností by mohl být neskutečný růst hodnoty Bitcoinu nebo naopak vznik naprosté nedůvěry vůči této měně.

Pojďme si tedy stručně a velmi jednoduše představit, na jakém principu Bitcoin funguje a jak vlastně transakce probíhá. Celý Bitcoin funguje na tak zvaném blockchainu, což je sdílená a úplně veřejná síť, na které se zaznamenávají veškeré procesy. Umožňuje získávání informací ohledně zůstatků na peněženkách a burzách. Každá provedená transakce Bitcoinem má svůj privátní klíč, který umožňuje identifikovat jednotlivé akce. Dovoluje nám získat informaci o odesílateli a příjemci. Transakce se poté zpracovávají pomocí těžby. Těžba v tomto případě znamená zpracovávání informací do tzn. bloků. Informace, která se do bloku dostane, již nemůže být změněna a zaručuje proto takovou jistotu. Aby byla zajištěna tato jistota, tak lidé, kteří poskytují svá zařízení, respektive jejich výkon na těžbu (procesy), nemají žádnou možnost, jak ovlivňovat a měnit informace, které se do bloků zapisují.

Jestliže vás zajímá více dopodrobna, jak Bitcoin funguje, neexistuje lepší zdroj jako samotný zakládající dokument od Satoshiho Nakamota. Tento dokument je k nalezení v originálním znění (angličtina) například na následujícím odkaze: https://bitcoin.org/bitcoin.pdf.

V následujícím článku se blíže podíváme na to, jak jsou kryptoměny (Bitcoin) regulovány a zda existuje nějaká forma dohledu či kontroly.

Dominik Patrik Bada
právní asistent

Jsme součástí skupiny AEQUITAS Group.
Aequitas Group