Poradna

Banka synovi neprávem zablokovala účet!

Dotaz

Mému synovi zablokoval exekutor bankovní účet. Když se syn obrátil na banku, ta mu sdělila, že neví, proč exekutor účet zablokoval. Synovi nic do schránky nepřišlo a není si vědom toho, že by někomu dlužil. Po ověření v databázi exekucí jsme nenašli také žádnou exekuci. Nevíme si rady a netušíme, na koho se obrátit a celou věc řešit.

Odpověď

Pakliže má Váš syn zablokovaný bankovní účet exekutorem, zřejmě byl vydán exekuční příkaz. Exekutor nejprve zašle exekuční příkaz bance, která zablokuje účet a následně jej zasílá povinnému. Takový proces má za cíl zajistit, aby povinný nevybral z účtu peníze dříve, než by mohly být zablokovány. Veškeré údaje by však měly být dostupné v Centrální evidenci exekucí. V tomto případě tedy nezbývá, než zkusit znovu provést výpis z Centrální evidence exekucí (zda nedošlo k pozdnímu propsání), případně kontaktovat banku, nebo počkat na doručení exekučního příkazu. Z jiných dostupných zdrojů údaje o exekutorovi v současné chvíli nezjistíte.

Nicméně banka by Vašemu synovi měla na vyžádání sdělit údaje o oprávněném a o výši pohledávky a rovněž údaje o exekutorovi, který exekuční příkaz vydal. Jestliže byl účet zablokován, bance musel být doručen exekuční příkaz, proto bychom doporučovali znovu banku kontaktovat.

Následně se proti exekučnímu příkazu lze bránit návrhem na zastavení exekuce, který je adresován exekutorovi, jenž exekuční příkaz vydal, a to do 15 dnů ode dne, kdy se povinný dozvěděl o důvodu pro zastavení exekuce. Důvodů pro zastavení exekuce může být několik, ale zpravidla se nejčastěji jedná o případy, kdy není dán právní důvod exekuce, nebo důvod pro vedení exekuce již zanikl.

Ovšem v případě, že exekutor zašle povinnému výzvu k zaplacení dluhu společně s vyrozuměním, k podání návrhu na zastavení exekuce běží povinnému lhůta 30 dnů ode dne doručení takové výzvy. V návrhu na zastavení exekuce je však nezbytné tvrdit rozhodné skutečnosti pro zastavení exekuce a svá tvrzení prokázat, nejčastěji připojením listinných důkazů.

Na závěr dodáváme, že se jedná o složitou problematiku, a proto doporučujeme vyhledat kvalifikovanou právní pomoc.

Dotaz do právní poradny

Odesláním formuláře souhlasím se zpracováním osobních údajů.

Uděluji souhlas s použitím svých osobních a kontaktních údajů pro účely marketingu a nabídky služeb společnosti.

Položky formuláře označené * jsou povinné.

  • V rámci právní poradny jsou poskytovány obecné právní odpovědi na základě zaslaného dotazu na e-mailovou adresu poradna@langmeier.cz. Jedná se o obecné právní dotazy, na které je v rámci poradny poskytnuta stručná a srozumitelná obecná odpověď v souladu s právními předpisy ČR, která především doporučí další postup pro řešení dané situace či právního problému. Rozsah poskytnuté právní odpovědi je maximálně 1800 znaků. Poskytování písemných odpovědí je dobrovolnou činností právníků a nejedná se o poskytování advokátních služeb. Advokátní kancelář Langmeier & Co., advokátní kancelář s.r.o. nenese odpovědnost za poskytnuté odpovědi a za jednání vzniklé na základě těchto odpovědí s ohledem na obecnost položených dotazů a obecnou odpověď.
  • Pokud bude mít osoba zájem o poskytnutí právních služeb a zastoupení, musí kontaktovat advokátní kancelář Langmeier & Co., advokátní kancelář s.r.o. na e-mailové adrese info@langmeier.cz či jiným způsobem. Advokátní služby budou poskytovány v rámci aktuálního ceníku a podmínek advokátní kanceláře.
  • Zasláním dotazu do právní poradny na e-mail poradna@langmeier.cz souhlasíte s možným zveřejněním dotazu v právní poradně. Veškeré osobní údaje jako jméno a adresa budou anonymizovány.
Jsme součástí skupiny AEQUITAS Group.
Aequitas Group